 Landsforeningen af VæreSteder har til formål at støtte etableringen af og forbedre vilkårene for værestederne. Medlemsskaren udgør over 100 væresteder med kontakt til op mod 14.000 brugere.
Der er inden for de senere år opstået en del væresteder for stofafhængige og tidligere stofafhængige. Baggrunden for dannelsen af LVS er, at man på mange af disse væresteder oplever en isolation i forhold til det etablerede system.
Værestederne er organiseret meget forskelligt; hvor nogle er kommunale, er andre drevet af en brugerforening og andre igen har en helt tredje opsætning for driften.
Men fælles for værestederne er et stort behov for udveksling af viden, erfaringer og informationer samt uddannelse og opkvalificering af medarbejdere og frivillige.
Det samme gælder ønsket om faglig og kollegial sparring, da værestederne ofte befinder sig i et ret isoleret felt i forhold til det mere etablerede og formelle system. Desuden er mange væresteder bygget op omkring en enkelt persons ildhu og drivkraft.
Alle væresteder har nogle særlige fællestræk: blandt andet at de skaber en ramme for fællesskab og mulighed for forandring; at der til den enkelte stilles krav, som kan honoreres; og at det er en vigtig brik i det enkelte menneskeliv.
Gennemgående er også, at stederne i fællesskab med LVS danner afsæt for afprøvningen af nye metoder i det sociale arbejde. |